TORKSAN YAY • 2008

Baskı yayları
Baskı yayları aralıklı olarak sarılmış, eksensel doğrultudaki basma kuvvetlerine direnç gösteren yaylardır. Bu tip yaylar genellikle sabit bir dış çap ölçüsünde üretilirler, farklı uygulamalarda konik veya konveks formlu baskı yayları da kullanılabilir.

Tel form yaylar
Tel form yayları kullanılan yere göre birçok çeşitte tasarlanmaktadır. Tel form yayların çalışma prensibi Hedeflenen çalışmayı minimum deformasyonla yapabilmek amacı ile genellikle elektrikli ürünlerde, makine aksamlarında,otomotiv sektöründe halka, segman, veya pim seklinde birleştirici ya da
sabitleyici olarak kullanılırlar.

Çekme yayları
Çekme yayları, eksensel doğrultudaki asılma kuvvetlerine direnç gösterme yolu ile enerjiyi emen ve depolayan makine elemanlarıdır. Bir çekme yayının ne kadar sıkı sarıldığını o yaya ait ön gerilme kuvveti belirler Ön gerilme kuvveti o yayın sargılarının birbirinden ayrılmasına yeterli gelen minimum kuvvet miktarıdır. Çekme yayları sabit dış çaplarında, değişik kanca form ve açılarında üretilebilirler.

Kurma yayları
Kurma yayları , tork uygulamak veya enerji depolamak için kullanılırlar. Kurma yaylara aynı zamanda Torsiyon yayları da denilmektedir. Rahat montaj ve çalışma olanakları yaratmak amacı çok değişik formlarda kurma yay üretilmektedir.

Torksan 2008 Rev/01-DK-a                                                                                                                                                          www.kirmizitukenmez.com